facebook
 
               
 
 

Jezioro Kopań

Kopań (niem. Vitter See) - jezioro w woj. zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo, leżące na północny wschód od Darłowa. Jezioro leży na terenie Wybrzeża Słowińskiego. Wschodni koniec jeziora znajduje się na skraju miejscowości Wicie. Dobry dostęp do wody znajduje się przy drodze łączącej Wicie i Barzowice.

Zobacz lokalizację NA NASZEJ MAPIE

Jest to jezioro przybrzeżne, bogate w ryby, będące lęgowiskiem i ostoją licznych gatunków ptactwa. Woda lekko słonawa wskutek sztormowych wlewów wód przez suchy zwykle kanał, łączący jezioro z morzem. Stanowi dobre miejsce do uprawiania windsurfingu. Objęte jest ochroną jako obszar Natura 2000 wraz z oddzielającą go od morza, zalesioną mierzeją.

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 786,5 ha do 789,7 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 0,1 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,9 m, natomiast głębokość maksymalna 3,9 m. Od morza oddziela je tylko wąski pasek lądu. To ważne informacje dla wędkarzy i zwolenników windsurfingu którzy się tutaj wybierają, bo pogoda na jeziorze jest taka sama jak na morzu. Jezioro ułożone prawie dokładnie wzdłuż równoleżnika przyjmuje na całej swej długości morskie wiatry. Fala na jeziorze jest prawie zawsze. Dni z flautą należą do rzadkości. Ale właśnie wiatr i fale są tu wielkimi sprzymierzeńcami.

Jezioro było objęte ściśle tajnymi planami Hitlera odnośnie stacjonowania lekkich łodzi podwodnych. W celu cumowania wykorzystywany miał być istniejący, nieco spłycony obecnie kanał łączący jezioro z morzem.

Nad brzegiem jeziora Kopań prace prowadzili ornitolodzy z Akcji Bałtyckiej Uniwersytetu Gdańskiego, zajmujący się badaniem wędrówek ptaków już przeszło 50 lat. Kilkaset metrów od Wicia można zobaczyć punkt badawczy prowadzony przez ornitologów z Akcji Wicie. W czasie przelotów pojawiają się tu masowo nie tylko drobne ptaki wróblowe, żurawie, gęsi, ale również ptaki drapieżne i sowy. Zimą jezioro Kopań staje się schronieniem dla wielu gatunków gęsi, kaczek i łabędzi. Dużą atrakcją są zimujące orły bieliki, krążące majestatycznie nad okolicą lub przesiadujące na lodzie gdy Bałtyk zamarza. Okoliczna fauna reprezentowana jest również przez wiele gatunków płazów (żaby brunatne i zielone, traszki zwyczajne, ropuchy szare), gadów (jaszczurka zwinka, zaskroniec) i ssaków (sarna, zając, lis, dzik, jeleń europejski). Więcej szczęścia potrzeba, żeby zobaczyć jedną z fok szarych pojawiających się na naszym odcinku wybrzeża.

Raj dla wędkarzy

W jeziorze Kopań ryb jest dużo i są w śród nich gatunki bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Takie jak: węgorze, sandacze, szczupaki, liny, okonie. Pozbawione znaczących dopływów jezioro jest ciągle zarybiane węgorzem montee, który dorasta tutaj w dobrych dla siebie warunkach. Inne ryby także mają się tu dobrze, a rządzące w Kopaniu Gospodarstwo Rybackie "Mielno" dba o to, by odłowami sieciowymi nie pomniejszyć stada drapieżników. Dlatego rozrodu sandaczy nie potrzeba wspomagać sztucznymi krześliskami. Szczupaki i sandacze rozmnażają się same w takiej ilości, że przynoszą pożytek wędkarzom i rybakom. Najbardziej atrakcyjną częścią Kopania jest jego południowy brzeg. Tutaj jest najwięcej podwodnych, kamiennych raf , przy których i na których kręcą się sandacze i okonie. Jezioro Kopań to samo w sobie świetna woda, ale ma też przed sobą dużą przyszłość jako łowisko alternatywne. Z Darłowa bowiem wypływa dużo kutrów z amatorami wędkarstwa morskiego. Nie zawsze te wyprawy dochodzą jednak do skutku ze względu na silne wiatry. Już nie jedna taka wycieczka na dorsze z Krakowa, Katowic lub Poznania musiała z tego powodu "pocałować burtę". Budowę przystani i zakup łódek planuje "Mielno", przymierzają się do tego również właściciele kutrów. Magnesem ściągającym klientów mogą być atrakcyjne opłaty. Więcej można przeczytać w artykule z magazynu wędkarskiego "Wędkarz Polski" nr 8 (150) sierpień 2003 którego autorem jest Wiesław Dębicki

Mierzeja

Mierzeja jeziora Kopań ma długość około 6 km. Początek swój ma 3,5 km za Darłówkiem Wschodnim, a kończy przed miejscowością Wicie. Mierzeja jeziora Kopań jest najwęższą mierzeją występującą na naszym wybrzeżu, w środkowej części ma około 100 metrów. Z roku na rok mierzeja rozszarpywana jest przez morski żywioł z uwagi na skromny wał oddzielający jezioro od morza. Szczególnie na wiosnę widać skutki jesiennych i zimowych sztormów, zniszczone wydmy, resztki drzew w niektórych miejscach, wygląda to jak po wojnie. Mimo, że nie ma w tym miejscu utworzonego Parku Narodowego, ani nawet rezerwatu to i tak ma się wrażenie, że natura tutaj jak na innych odludnych miejscach na naszym wybrzeżu sama jest sobie Panem i Władcą. W połowie długości owej mierzei można natrafić na przeszkodę w postaci kanału łączącego jezioro Kopań z Bałtykiem. Kanał ten jest przeważnie drożny jesienią i na początku wiosny. Przechadzając się wzdłuż mierzei jeziora Kopań wrażenie robi szata roślinna porastająca jej wydmy. Jeśli chodzi o drzewa to przeważają tu gatunki liściaste (zachodnia i środkowa cześć mierzei). Na wschodniej przeważają gatunki iglaste, głównie sosny fikuśnie wymodelowane przez wiatr. W niektórych miejscach wydmy praktycznie tutaj nie istnieją. Drzewa wyrastają z plaży, co robi piorunujące wrażenie i dodaje dodatkowego uroku temu miejscu. Stan takiej rzeczy powoduje, że w czasie silnych sztormów woda morska potrafi przelać się przez mierzeję wyrządzając poważne szkody.

W XIX i XX wieku wielokrotnie podejmowano prób umocnienia mierzei, jednakże te próby nie oparły się długo naporowi fal. Większe prace rozpoczęły się w ostatnich 6 – 7 latach. Zaczęto w tym miejscu zwłaszcza w rejonie Darłówka odbudowywać plaże za pomocą prac refulacyjnych. Na samej mierzei natomiast w latach 2004 – 2005 wybudowano wał przeciwpowodziowy ciągnący się z Darłówka wschodniego (początek tuż za patelnią) i kończący się przy ujściu kanału z jeziora Kopań. Dodatkowo na nim zbudowano drogę z betonowych płyt z której korzystają piesi i rowerzyści. W newralgicznym miejscu mierzei w niedalekiej odległości wspomnianego wcześniej Kanału zbudowano od strony jeziora kamienny falochron minimalizujący oddziaływanie morza w tym miejscu.

Odległość od Wicia: 0,3 km

strona główna > spis treści przewodnika po okolicy > przewodnik po Jeziorze i Mierzei Kopań

 

 
     
Dom Gościnny PORANEK
Wicie, ul. Działkowa 8
76-150 Darłowo
GPS: 54.506221, 16.471506

tel. 602 730 355
 
mail: info@poranek.net.pl

P.U.T. "Wakans" Bożena Urbańska
konto: 07 1020 1013 0000 0902 0237 3116
NIP: 669-122-19-58
strona gówna | rezerwacja | pensjonat | cennik | galeria | na żywo 3d |przewodnik |dojazd | mapa strony | design panoramy3d.com.pl | service: Modernbusiness