facebook
 
               
 
 

Darłowo

Darłowo to wspaniałe, nadmorskie miejsce na nocleg, jest położone nad Morzem Bałtyckim w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej.

Zobacz lokalizację NA NASZEJ MAPIE

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jedynym w Polsce nadmorskim gotyckim zamkiem zbudowanym na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą o wysokości 24 metry. Jego budowę rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V. W XVIII i XIX wieku zamek pełnił funkcję magazynów oraz więzienia. W trakcie II wojny światowej zamek nie został zniszczony mimo zniszczeń, jakim uległo miasto. W 1945 r. na terenie zamku zostało utworzone Muzeum Regionalne. W latach 1971-1988 dokonano kapitalnego remontu zamku, po czym muzeum zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Na zamku zwiedzić można wysoką wieżę z atrakcyjnie oświetlonym, bardzo wąskim wejściem. W połowie wieży, w bocznej komnacie znajduje się wystawa ptaków. Na zamku znajduje się również wystawa morska z wieloma wystawami tematycznymi np. kłusownictwo, wojenne okręty morskie czy cykl życia łososia. Dodatkowo można zobaczyć zabytkowe meble, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej - japońskie wazy i naczynia, okładkę Koranu, historyczne foldery reklamowe miasta Darłowo a także fotografie sprzed lat czy dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego.

Stary ratusz miejski, który stał w centralnym miejscu rynku spłonął doszczętnie podczas pożaru w 1722 r. Funkcję ratusza pełnią dawne hale targowe przebudowane w 1725 r. poprzez dobudowanie jednej kondygnacji. Budowli nadano styl barokowy. Na uwagę zasługuje pozostały po starym ratuszu kamienny renesansowy portal przedstawiający herb miasta, znajdujący się nad głównym wejściem. Przed ratuszem znajduje się fontanna z 1919 roku z posagiem rybaka.

Pomnik Rybaka został postawiony ku czci ludzi morza w 1919r. Ufundowany został przez rodzinę Hemptenmacherów, zaprojektowany przez znanego niemieckiego artystę Wilhelma Grossa ze Sławna. Na pomniku zostały umieszczone cztery tablice z brązu tematycznie związane z dziejami miasta. Jedna tablica przedstawia budowę statku, na drugiej znajduje się żaglowiec. Trzeci relief przedstawia pasterza owiec i pasterkę gęsi, natomiast na czwartej widzimy rycerza ogłaszającego akt o lokacji, kronikarza zapisującego to wydarzenie oraz budowniczych murów obronnych. Pomnik pełni również funkcję fontanny usytuowanej w centrum starego miasta obok ratusza.

Brama Kamienna z obwarowaniem miejskim, zwana też Wysoką, jest jedną z trzech bram, jedyną zachowaną bramą miejską z pierwotnego założenia murów obronnych. Jest pozostałością obwarowań miejskich, znajduje się przy ulicy Powstańców Śląskich. Wybudowana w XIV w., przebudowana została w 1732r., postawiona na planie kwadratu, czterokondygnacyjna z ostrołukowym przejazdem. Przykryta dachem namiotowym, czterospadowym, krytym dachówką. Z bramy wysokiej miejskie straże obserwowały całe miasto i okolice oraz alarmowały mieszkańców w razie pożaru lub innego niebezpieczeństwa.

Historia Kościoła Mariackiego datuje się na rok 1321, kiedy biskup Konrad zapoczątkował budową kościoła NMP. W 1394 r. z funduszy księcia Bogusława VIII wzniesiono wieżę kościelną do której dobudowano zakrystię i kaplice boczne. W 1679 całe wnętrze kościoła wraz z wieżą zostały spalone. Od 1540 r. budowla była w użytkowaniu protestantów. Wtedy też przed chórem i bocznymi nawami dobudowano drewniane balkony, charakterystyczne dla świątyń protestanckich. 14 sierpnia 1945 r. franciszkanie z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej objęli kościół i dokonano jego poświęcenia. W 1974 r. rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie gotyckiego charakteru budowli - usunięto drewniane balkony oraz tynki przesłaniające oryginalne detale. W 1962 r. przemieniono wezwanie kościoła na tytuł Matki Boskiej Częstochowskiej, wtedy też w głównym ołtarzu umieszczono jej obraz. Od 1992 r. w kościele darłowskim rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, której figura została ukoronowana przez Jana Pawła II. Najcenniejsze zabytki kościoła Mariackiego: • kunsztownie rzeĹşbiona renesansowa ambona z 1684 roku • cztery barokowe obrazy z pierwszej połowy XVIII wieku • sześć portretów apostołów z końca XVII wieku • renesansowa misa chrzcielna z XVI wieku • barokowy krucyfiks i tabernakulum z XVII wieku • barokowe stalle z XVII wieku • mosiężny żyrandol z aniołem z przełomu XVII i XVIII wieku • prospekt organowy z 1853 roku • sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I, Elżbiety, księżnej Jadwigi.

Kościół św. Gertrudy - jedyny taki na całym Pomorzu kościół, perełka gotyku skandynawskiego. Najstarsza wzmianka o kaplicy Św. Gertrudy pochodzi z 1497 r. kiedy to Darłowo nawiedziła największa w historii powódź, wywołana falą sejsmiczną, tak silną, że pod wzgórze, na którym stoi budowla, wody wyrzuciły statek. Jest on niemalże rotundą zbudowaną na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem, całość nakryta dachem namiotowym z iglicy. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego.

Kościół p.w. św. Jerzego to piętnastowieczna gotycka jednonawowa budowla. Świątynia służyła przede wszystkim chorym i zniedołężniałym. Od 1680 r. nękani przez choroby i ubóstwo ludzie żyli wokół kościoła w glinianych lepiankach otoczonych niewielkimi ogródkami. Kościół jest murowany, wzniesiony na planie prostokąta, przy czym jego prezbiterium zakończone jest półkoliście. Przylega do niego niewielka, kwadratowa wieża. Budowlę wzmacniają okalające ją skarpy. Kościół ten stanowi pamiątkę po dawnym szpitalu św. Ducha dla trędowatych.

Park wodny "Jan" w Darłowie jest jedynym tego rodzaju obiektem w środkowej części polskiego Wybrzeża. I mimo, że pomysł postawienia takiego obiektu kilkaset metrów od morskiej plaży wydaje się śmieszny, to biorąc pod uwagę średnią temperaturę wody w Bałtyku i kaprysy pogody nad naszym morzem, cieszy się on dużym zainteresowaniem turystów nie tylko w zimne pory roku. Jest to obiekt średniej wielkości, bardzo nowocześnie urządzony - znajduje się tu 5 basenów, z tego jeden zewnętrzny. Jedną z atrakcji jest basen z wodą morską - jedyny taki w Polsce! Dobrą zabawę zapewniają tu dwie zjeżdżalnie - jedna o długości 104 m i druga - krótsza (70 m), ale bardziej stroma (reklamowana jako Turbo). Oprócz tego znaleźć tu można sauny fińskie i tureckie, solarium, jacuzzi, gabinet odnowy biologicznej, a miłe popołudnie spędzić można także w kręgielni. Na miejscu znajduje się bar suchy i mokry, a także hotel.

Darłówko

Latarnia morska usytuowana jest przy ujściu rzeki Wieprzy, tuż przy wejściu do portu, jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią morską Wybrzeża Zachodniego. Powstała ona w XIX wieku wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wtedy dużo niższa i dopiero kolejne remonty uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Ustawiono na niej źródło czerwonego światła, którego zasięg wynosił około 6 Mm. Obecnie wieża latarni ma 22 metry wysokości, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizmy wskazujący drogę statkom. Światło widziane jest tylko od strony morza i świeci przez 2 sekundy z przerwami 2s i 9s. Latarnia udostępniona jest do zwiedzania. Z góry można podziwiać piękny widok na morze i port.

Port w Darłówku usytuowany jest w ujściu rzeki Wieprzy, dzieli się na: Awanport, Port Darłówko oraz Port Darłowo. Wejście do poru osłonięte jest dwoma ponad 400 metrowymi falochronami, które stanowią atrakcję dla spacerowiczów. Port jest zarówno portem handlowym, rybackim jak i turystycznym. Dla turystów najbardziej interesujący jest port wschodni, skąd wyruszają statki wycieczkowe. Darłowo od kilku lat posiada stałe, letnie połączenie turystyczne z duńskim Bornholmem realizowane przez statki Żeglugi Gdańskiej. Stamtąd wyruszają również wyprawy wędkarskie na kutrach. Do Portu Morskiego w Darłowie mogą zawijać jednostki do 75 m o zanurzeniu do 4 m. Ruch statków pomiędzy dwiema częściami portu związany jest z mostem rozsuwanym, mieszczącym się na końcu pierwszej części portu.

Rozsuwany most stanowi nie lada atrakcję gdyż jest jedynym mostem tego typu na terenie Polski. Łączy on Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Most zbudowano w 1988 r., powstał na miejscu starego mostu zwodzonego. Z mostu mogą korzystać jedynie piesi, zmotoryzowani aby przedostać się na Wschodnią część zmuszeni są objechać przez Darłowo. Jego wieża kontrolna nazywana jest przez mieszkańców Darłowa UFO, gdyż swoim kształtem przypomina statek kosmiczny. Aby zobaczyć działanie mostu należy się wybrać przed 6 rano kiedy to kutry rybackie wypływają w morze, lub około 15 kiedy wracają.

Bunkry w Darłówku i okolicach to pozostałości po hitlerowskiej armii z okresu II Wojny Światowej, mieszczące się na paśmie wielu kilometrów wydm w Darłówku Zachodnim oraz pobliskim Bobolinie. Znajduje się tam ponadto dźwig wykorzystywany kiedyś do ładowania pocisków artyleryjskich oraz tzw. Chińskie Mury, które są pozostałością montowni pocisków o różnym przeznaczeniu. Materiały budowlane były dowożone koleją do portu, po czym przewożone barkami do miejsca budowy. W 1943 r. do rozładunku materiałów wykorzystywano jeńców rosyjskich. Jednocześnie z budową w porcie rozpoczęto pogłębianie rzeki. Jeńcy budowali także pas bunkrów i umocnień obrony przeciwlotniczej.

W okolicy:

Rezerwat "Słowińskie Błota" położony jest w odległości 1 km na północ od wsi Słowino i obejmuje obszar około 145 ha. Jest to najlepiej zachowane w Polsce torfowisko wysokie typu bałtyckiego. Na terenie tym występuje 37 gatunków roślin naczyniowych, 41 gatunków mszaków oraz 45 gatunków porostów.

Obszar Chronionego Krajobrazu "Koszaliński Pas Nadmorski" obejmuje wąski pas nadmorskich borów i lasów mieszanych oraz jezior przymorskich. Charakteryzuje się różnorodnością ekosystemów nadmorskich, bogactwem gniazdowania ptactwa wodnego, licznymi gatunkami rzadkich zespołów roślin oraz ostojami awifauny (m.in.: bąki, bociany białe, kanie rdzawe, błotniaki, derkacze, żurawie, rybitwy, łabędzie, kaczki).

Odległość od Wicia: 10 km rowerem, 15 km samochodem w kierunku zachodnim.

strona główna > spis treści przewodnika po okolicy > przewodnik po Darłowie i Darłówku

 

 
     
Dom Gościnny PORANEK
Wicie, ul. Działkowa 8
76-150 Darłowo
GPS: 54.506221, 16.471506

tel. 602 730 355
 
mail: info@poranek.net.pl

P.U.T. "Wakans" Bożena Urbańska
konto: 07 1020 1013 0000 0902 0237 3116
NIP: 669-122-19-58
strona gówna | rezerwacja | pensjonat | cennik | galeria | na żywo 3d |przewodnik |dojazd | mapa strony | design panoramy3d.com.pl | service: Modernbusiness