facebook
 
               
 
 

Bornholm

Turyści spędzający urlop w Wiciu mogą wybrać się promem z Darłowa lub Ustki na duńską wyspę Bornholm. Co ma ona w sobie takiego, że co roku odwiedzają ją tłumy turystów? Przede wszystkim niezwykłą atmosferę, która sprawia, że turyści czują się tam jak w domu. Sympatyczne pozdrowienia mieszkańców wyspy powodują, że czujemy się traktowani jak ich sąsiedzi, osoby blisko zaprzyjaźnione, co w naszym zabieganym, codziennym życiu nie jest bez znaczenia. Ale ludzie to nie wszystko. Wyspa przyciąga wspaniałą przyrodą, na północy wyspy czekają na turystów majestatyczne klify, które łączą się z błękitem Morza Bałtyckiego. Na północnym krańcu wyspy oglądać można także największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego - Hammershus. Centrum wyspy to las Almindingen - jeden z największych kompleksów leśnych w Danii - doskonałe miejsce na piesze wycieczki, pomiędzy starymi drzewami bukowymi, dzikimi partiami skał i leśnymi jeziorkami, jeden z traktów prowadzi na najwyższe na wyspie wzniesienie: Rytterknagten (162 m n.p.m.). Wschodnia strona to malownicze miasteczka przycupnięte nad brzegiem morza. Południe wyspy to prawdziwy raj dla amatorów plażowania, od Balki do Dueodde ciągną się kilometry piaszczystych plaż urozmaiconych majestatycznymi wydmami.

Uroku wyspy dodają malownicze miasteczka, przycupnięte w zatokach, gdzie różnokolorowe, jaskrawe, miniaturowe domki odcinają się od wiecznego błękitu nieba a trzepoczące żagielki wypływające w dal srebrzystego morza prowadzą ożywioną rozmowę z przybrzeżnymi wiatrakami. Wnętrze wyspy kryje także unikalne rotundy – kościoły kamienne o historii długiej jak brody wikingów oraz okryte równie tajemniczą aurą północy kamienne kręgi, pochodzące z epoki neolitu.

Bornholm to nie tylko wspaniałe krajobrazy, to także, szeroki wachlarz kulinarnych propozycji. Na wyspie produkowana jest zdrowa, ekologiczna żywność. Ale to co przyciąga wielu smakoszy to ryby. Wody morskie oblewające Bornholm obfitują w śledzie, dorsze, łososie i pstrągi morskie. Wędkarze mogą skorzystać z oferty ośrodków trollingowych lub wziąć udział w połowach dorszy z kutrów rybackich a nawet ogólnodostępnych zawodów, budzących wiele emocji wśród uczestników.

Lokalną kuchnię dominuje śledź pod wieloma postaciami. I rzeczywiście, nikt nie powinien wyjechać z wyspy bez skosztowania "Słońca nad Gudhjem" (czasem zwane także "Słońce nad Bornholmem"), czyli wspaniały wędzony śledź podany z surowym żółtkiem, posypany szczypiorkiem, z dodatkiem chleba. Najlepiej smak Sol over Gudhjem komponuje się z piwem, spożyty w sąsiedztwie charakterystycznych wędzarni, położonych z widokiem na szumiące morze.

Wielu turystów na Bornholm wybiera się właśnie z rowerem, są to zarówno osoby młode, rodziny z dziećmi jak i osoby starsze, a to dlatego, że Bornholm jest bardzo dobrze przygotowany dla rowerzystów w każdym wieku i o różnym przygotowaniu fizycznym. Na wyspie znajduje się sieć dobrze przygotowanych i świetnie oznakowanych ścieżek rowerowych. Większość z nich pokryta jest nawierzchnią asfaltową oraz szutrową. Jedną trzecią tras rowerowych zbudowano w miejscach zlikwidowanych torowisk kolejki bornholmskiej. Trasy takie znajdują się w stosownej odległości od ruchu drogowego, dlatego zwiedzanie Bornholmu na rowerze jest bezpieczne i przyjemne dla całych rodzin. A przy okazji dostarcza niesamowitych wrażeń związanych z podziwianiem nieustannie zmieniającego się krajobrazu. Spędziłem na Bornholmie trzy wspaniałe dni i niespieszne przemieszczanie się na rowerze wokół wyspy pozwala na poznanie i docenienie większości niepowtarzalnych atutów tej malowniczej wyspy.

Bornholm to duńska wyspa, toteż obowiązująca waluta to korona duńska. Ceny są dość wysokie a ilość sklepów niewielka. Pogoda w wakacje charakteryzuje się niemal całkowitą ilością dni słonecznych oraz temperaturami rzędu 23 st. C.

Zobacz lokalizację NA NASZEJ MAPIE

strona główna > spis treści przewodnika po okolicy > przewodnik po Bornholmie

 

 
     
Dom Gościnny PORANEK
Wicie, ul. Działkowa 8
76-150 Darłowo
GPS: 54.506221, 16.471506

tel. 602 730 355
 
mail: info@poranek.net.pl

P.U.T. "Wakans" Bożena Urbańska
konto: 07 1020 1013 0000 0902 0237 3116
NIP: 669-122-19-58
strona gówna | rezerwacja | pensjonat | cennik | galeria | na żywo 3d |przewodnik |dojazd | mapa strony | design panoramy3d.com.pl | service: Modernbusiness