Wicie nasze zaciszne
Wicie to mała, nadmorska miejscowość położona między Darłowem a Jarosławcem. Miejscowość zlokalizowana jest między nadmorskimi wydmami od północy a łąkami i jeziorem Kopań od strony południowej. Chętnie przyjeżdżają tutaj rodziny z małymi dziećmi oraz turyści, którzy cenią sobie wypoczynek w ciszy i spokoju.
Miejscowość położona jest na 262 km polskiego wybrzeża i stanowi jego dokładny geograficzny środek.
Wicie znajduje się po wschodniej stronie Nadmorskiego Pasa Krajobrazu Chronionego, obejmującego 7,52 ha i ciągnącego się w kierunku Jarosławca - klifu Jarosławieckiego. Wielką atrakcją tego pasa są wydmy porośnięte sosną czarną, a także roślinnością wydmotwórczą, w tym mikołajkiem nadmorskim. Sama wieś zlokalizowana jest na terenie nizinnym, płaskim, zamkniętym od strony północnej, czyli od strony morza, wspomnianym pasem wydm. Z pozostałych stron wieś otoczona jest terenami otwartymi na dalekie perspektywy widokowe z pagórkami.
Zobacz lokalizację NA NASZEJ MAPIE
Korzyści zdrowotne:
• Środkowe wybrzeże Bałtyku - bez zatok, wietrzne - sprzyja powstawaniu bryzy morskiej,
aerozolu o dużym stężeniu cząsteczek soli, jodu, bromu, selenu, cynku i magnezu.
• Wokół lasy z przewagą sosnowych - lecznicze działanie olejków eterycznych i fitoncydów
(związków o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym).
• Za wioską znajduje się duże, naturalne jezioro Kopań, które utrzymuje podwyższoną
wilgotność powietrza.
• Miejscowość "zamykają" wzgórza morenowe z najwyższym wzniesieniem, Górą Barzowicką o
wysokości 72,2 m, ze wspaniałym widokiem na pola, jezioro, las i morze.
Takie położenie i naturalne ukształtowanie terenu powoduje stworzenie wokół miejscowości enklawy o wyjątkowym mikroklimacie. Do tego promienie słoneczne, działające bakteriobójczo i przeciwzapalnie, pobudzają szyszynkę do produkcji melatoniny, wraz z endorfinami zwanymi hormonami szczęścia. Te wyjątkowe walory klimatyczne sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego, odpornościowego, nerwowego, krążenia, nadciśnienia, alergii, stanów zapalnych skóry czy niedoczynności tarczycy.
Aspekty wypoczynkowe i relaksacyjne
Wicie nie ma charakteru ani walorów głośnego kurortu. Tu pokażesz dziecku krowy, kury... i tu po deszczu nieodzowne będą kalosze. Tu możesz napić się mleka prosto od krowy i poczekać aż kura zniesie dla ciebie jajko. A potem pójdziesz na piękną malowniczą plażę lub nad jezioro, albo długi spacer po lesie. Zachęcamy do wypoczywania także z małymi dziećmi w wózkach, jest bezpiecznie. Wicie jest z dala od zgiełku miast. Nie dojeżdżają tu autobusy, pociągi, nie ma dyskotek. Jest za to cisza, która koi zmysły także poza sezonem. To tu odzyskasz spokój, wyciszenie, zdrowie i ogromne pokłady energii.
Mini-zoo
Kolejną atrakcją Wicia jest mini ZOO z dużą różnorodnością „mieszkańców”, zorganizowane na 4000m2. Dzięki mini zoo mają państwo możliwość obcowania z naturą oraz poznania różnych zwierząt, których nie da się spotkać w naturze. Mini zoo posiada ponad 50 gatunków zwierząt, ptactwo ozdobne, papugi, świnki wietnamskie, króliki, kózki, gryzonie. Przy nich miło spędzisz czas. Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia szczegółów: Mini zoo „W Zaciszu” Wicie, ul. Morska 3, Tomek Hinc tel. 601 424 586,
Aktywne spędzanie czasu
Dla ceniących sobie aktywny wypoczynek: doskonałe warunki do uprawiania joggingu, nordic walking, jazdy na rowerze – trasa rowerowa R10, na jeziorze można uprawiać sporty wodne a w morzu połączyć pływanie z krioterapią. Przez Wicie prowadzi wiele szlaków rowerowych i pieszych – wytyczone są głównie wzdłuż wybrzeża. Drogami leśnymi wzdłuż wydm można w relaksującym cieniu dojechać rowerem lub dojść pieszo wzdłuż morza do najbliższych miejscowości.
Walory przyrodnicze
Wioska położona jest na wschodnim brzegu jeziora Kopań będącego wraz z otaczającymi terenami przymorskimi Specjalnym Obszarem Ochrony Siedlisk w ramach sieci Natura 2000. Unikatowe i dzikie jezioro przymorskie oddziela od morza piaszczysta, miejscami bardzo wąska mierzeja, którą biegnie w stronę Darłówka piękny szlak rowerowy. Cykliści mogą cieszyć się jednoczesnym widokiem jeziora Kopań i Morza Bałtyckiego. W połowie drogi do Darłówka jezioro łączy się z morzem kanałem, a mieszające się słodkie i słone wody tworzą niezwykle złożony i unikalny ekosystem.
Brzeg morski tworzą dobrze zachowane wydmy białe i szare, lasy nadmorskie, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe oraz pomorski kwaśny las brzozowo-dębowy. Występują tu rzadkie w skali europejskiej rośliny - kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski. W lesie nadmorskim od maja do lipca spacerującym turystom towarzyszy słodki zapach obficie kwitnącego wiciokrzewu pomorskiego.
Okoliczne łąki i lasy są siedliskiem licznych zwierząt w tym ptaków ujętych w Dyrektywie Ptasiej Natury 2000. Nad łąkami wokół Wicia podziwiać można krążące ptaki drapieżne wypatrujące swych ofiar w gąszczu traw i roślinności. Najczęściej wypatrzeć można myszołowa, pustułkę lub krogulca, ale i błotniaki stawowe, łąkowe oraz kanie rude. Więcej szczęścia wymaga spotkanie z jastrzębiem, orłem bielikiem, orlikiem krzykliwym czy rybołowem. Całą dobę wokół rozlega się koncert dziesiątków gatunków ptaków. Wieczorami i o świcie można tu usłyszeć klangor żurawi, nocą słowika i derkacza, a skowronki cieszą swym świergotem przez cały dzień.
Wicie leży na trasie południowobałtyckiego szlaku wędrówek ptaków. Wiosną i jesienią teren ten staje się miejscem intensywnej migracji ptaków ze Skandynawii, Zachodniej Syberii, Uralu oraz europejskiej środkowej części Federacji Rosyjskiej, na zimowiska obejmujące rejony od Europy Centralnej po Bliski Wschód i Afrykę.
Nad brzegiem jeziora Kopań prace prowadzili ornitolodzy z Akcji Bałtyckiej Uniwersytetu Gdańskiego, zajmujący się badaniem wędrówek ptaków już przeszło 50 lat. Kilkaset metrów od Wicia można zobaczyć punkt badawczy prowadzony przez ornitologów z Akcji Wicie. W czasie przelotów pojawiają się tu masowo nie tylko drobne ptaki wróblowe, żurawie, gęsi, ale również ptaki drapieżne i sowy. Zimą jezioro Kopań staje się schronieniem dla wielu gatunków gęsi, kaczek i łabędzi. Dużą atrakcją są zimujące orły bieliki, krążące majestatycznie nad okolicą lub przesiadujące na lodzie gdy Bałtyk zamarza. Okoliczna fauna reprezentowana jest również przez wiele gatunków płazów (żaby brunatne i zielone, traszki zwyczajne, ropuchy szare), gadów (jaszczurka zwinka, zaskroniec) i ssaków (sarna, zając, lis, dzik, jeleń europejski). Więcej szczęścia potrzeba, żeby zobaczyć jedną z fok szarych pojawiających się na naszym odcinku wybrzeża.
Wicie w historii
Zawsze to była niewielka wieś chłopska i rybacka. Została założona około 1400 roku przez Szwedów. Z języka szwedzkiego wywodzi się również nazwa wsi - vittja, co oznacza "przylądzie", lub też "plac składowy".
Tuż przed 1407 roku Kartuzi otrzymali prawo wybudowania klasztoru na "Dorpstede von Klonnevytze". Do jego wzniesienia jednak nigdy nie doszło. Stare Wicie, położone na mierzei kopańskiej, w XV i XVI wieku były ważnym ośrodkiem handlu rybami. Istniał tu port rybacki, a we wsi działała karczma, należąca do 1618 roku do darłowskiego browarnika Joachima Kuhne.
19 sierpnia 1630 roku na mierzei kopańskiej, obok Wicia, wylądowały wojska szwedzkie. Zadomowiły się tu na 8 lat.
Pod koniec XVII wieku nastąpił upadek Wicia, do którego oprócz wyniszczających wojen przyczyniły się zmiany klimatyczne; podniesienie się poziomu morza, liczne sztormy, przesuwające się wydmy piaskowe. Ostatni mieszkańcy opuścili starą wieś na początku XIX wieku przenosząc się na wschodni kraniec mierzei – tu gdzie obecnie znajduje się wieś.
Wicie należały do pierwszej książęcej domeny darłowskiej (ok. 1341 rok), wieś miała dość poważne znaczenie w okresie istnienia związku hanzeatyckiego - istniał tutaj port rybacki. W tym czasie były trzy karczmy. Rybacy utrzymywali kontakty handlowe z Gdańskiem, Lubeką, Rostokiem, Wismarem, Królewcem handlując towarami rybnymi, smalcem, sadłem i grochem. Przywozili odzież, sól i metale. W 1663 roku w Wiciu mieszkał wolny od służby pańszczyźnianej sołtys i 12 rybaków. Każdy z rybaków posiadał również niewielkie gospodarstwo rolne. Ze względu na silne sztormy i zalewanie wybrzeża wieś rybacy z Wicia wielokrotnie zmuszeni byli do przenoszenia swoich chat. Zajmowali niewielkie działki, na gruntach folwarku Palczewice, na którym zobowiązani byli do odróbki pańszczyzny.
Obecna wieś w formie dwóch, skrzyżowanych ze sobą ulicówek pochodzi z lat 1810-25. Wcześniej była położona bardziej na zachód. Stare zagrody musiały ustąpić po pierwsze: pod naporem wody jeziora, po drugie, przed niebezpieczeństwem przelania się morza przez wydmy. Z dawnych czasów na mierzei kopańskiej znajdowane są archeologiczne pozostałości przedmiotów codziennego użytku.
Historyczne nazwy wsi:
• 1485r. – Clonnevytze
• 1504r. – Klonneuitze
• 1618r. – Vitte
• 1945r. – Witowo, Wistowo
• 1951r. – Wicie
Inne spotykane dawne nazwy: Rügenwalder Vitte, Klonnerwitte, Klennevitte, Kleine Vitte.